Presunout na hlavní obsah

Zjistili jsme, že používáte starý prohlížeč, který bohužel nedokáže správně zobrazit všechny prvky této stránky. Prosíme, stáhněte si jeden z novějších prohlížečů, například Google Chrome nebo Firefox, který se aktualizuje sám a zajistí vám komfortní a ničím nerušené surfování.

Stáhnout Google Chrome Stáhnout Firefox

Neporazitelní! Páté vítězství obhájila na finále Odznaku všestrannosti škola z Kroměříže

Na brněnském sportovním stadionu VUT proběhlo 5. a 6. září již desáté republikové finále Odznaku všestrannosti. Během dvou dnů absolvovalo 616 dětí a 45 učitelů z celé ČR deset sportovních disciplín, mezi nimi například skoky přes švihadlo, sprint na 60 metrů či kliky.

Neporazitelní! Páté vítězství obhájila na finále Odznaku všestrannosti škola z Kroměříže

Na jubilejní republikové finále se sjeli účastníci v doprovodu učitelů a rodin z celé republiky. O slavnostní zahájení, které proběhlo za doprovodu Armády ČR, se postaral olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda. “Ten seskok parašutistů byl neskutečný! Chtěl bych to jednou sám vyzkoušet, třeba se k nim příští rok připojím,“ smál se Svoboda, když popisoval jeden z bodů programu slavnostního zahájení. Vyvrcholení soutěžní části Odznaku všestrannosti si nenechalo ujít na 60 legend českého sportu, mezi které patřili například cyklista Jiří Ježek, trojskokanka Šárka Kašpárková, nebo skifařka Mirka Topinková Knapková.

Talentovaní školáci i jejich učitelé měli během dvou dnů jedinečnou šanci svými výkony sesadit z pomyslného trůnu neporazitelného soupeře. Základní škola Oskol z Kroměříže totiž přijela obhajit titul, který již čtyřikrát vyhrála. “Ze začátku se nám moc nedařilo, první den jsme v průběžných výsledcích byli na pátém místě, takže jsme už nevěřili tomu, že se nám podaří titul obhájit,” řekla učitelka tělesné výchovy Marta Bajerová. Družstvo Oskolu se ovšem nenechalo sesadit z trůnu vítězů a již popáté v řadě vyhrálo. “Nečekali jsme to. O to úžasnější to byl pocit. Děti si to zaslouží, disciplíny odznaku jsme trénovali jedenkrát týdně celé léto,” dodala Bajerová. Medaile a spoustu odměn si ale odnesli i jednotlivci v různých věkových kategoriích. “Oceňujeme nejlepší družstvo, pak dívky a chlapce v 6 věkových kategoriích a samozřejmě i učitelky a učitele, kteří šli dětem příkladem a také sportovali, takže během závěrečného ceremoniálu jsme rozdali 23 sad medailí,” vysvětlil Petr Marinčić, ředitel republikového finále.

Vedle sportovních disciplín byla pro účastníky i návštěvníky republikového finále připravena #BeActive vesnička s bohatým doprovodným programem. “Na republikovém finále mám nejradši, že se tu člověk nikdy nenudí. Když zrovna nesoutěžíme, tak jdeme s kamarády do vesničky. Dneska jsme zkoušeli paralympijské sporty, hráli fotbal a byli jsme se podívat na exhibici na trampolíně a moc jsme se bavili,” řekla školačka Adéla Frydrichová ze ZŠ Zašová.

Nejen děti a učitelé, ale i zástupci Armády, kteří se chopili role rozhodčích, a Policie ČR, ti se starali jako vedoucí družstev o sportující děti, si republikové finále vychvalovali. “Je perfektní mít na starosti takhle akční děti. Moc jsme si to s nimi užili. Jak plnění disciplín, tak třeba pravidelné rozcvičky zumby. Našim kolegům rozhodně doporučíme, aby příští rok přijeli také,” zhodnotil akci Filip Knotek z Policie ČR.